Vega C ebaõnnestumine ja selle mõju ESTCube-2 stardile
Detsembri lõpus toimus Arianespace raketi Vega C teine lend, missioon VV22. Kahjuks tabas raketti rike, mis tekkis mitu minutit pärast starti, kui esimese astme raketiosad olid juba maha heidetud. Pärast teise etapi mootori süütamist hakkas selle jõudlus vähenema. Jõudluse vähenemine omakorda pani raketi kiirust kaotama ning see kukkus mõni minut hiljem Atlandi ookeani. Algselt pidi ka ESTCube-2 suunduma just selle raketiga orbiidile.
Vega C teine lend toimus Eesti aja järgi 21. detsembri hommikul. Raketi pardal olid kaks Airbusi satelliiti Pléiades Neo 5 ja 6, mis raketi stardi ebaõnnestumise tõttu hävisid. Tegu oli Pléiades Neo konstellatsiooni kahe viimase satelliidiga. Satelliitide konstellatsioon tähendab ühtses süsteemis töötavate satelliitide kogumit, mis Pléiades Neo puhul jäi hetkel poolikuks. Kõigi nelja Pléiades Neo satelliidi põhifunktsiooniks on maavaatlus.
Vega C rakett kaotas kõrgust ja kukkus Atlandi ookeanisse. Pilt: Euroopa Kosmsoeagentuur
Lähikuudel tegeletakse Vega C VV22 rikke põhjuse otsimise ja kõrvaldamisega, seniks aga on kõik Vega C raketistardid peatatud. Ootame ESTCubes antud uurimise tulemusi ja raketi võimalike probleemide kõrvaldamist. Kahjuks ei ole teada, kui kaua uurimine aega võtab, kuid eeldatakse, et antud rikkega seotud viivitused võivad ESTCube-2 orbiidile saatmise lükata 2023. aasta teise poolde või veelgi kaugemale.
Loe lisaks (ingl k).