Uus stardiaken on selgunud
Teatavasti pidi ESTCube-2 kosmosesse lendama juba selle aasta alguses, kuid 21. detsembril 2022 ebaõnnestus meie kõigi kurvastuseks raketi Vega-C start ning kõik tulevased raketistardid pandi pausile. Meie tiim jäi närviliselt rikke uurimise tulemusi ning Arianespace, meie koostööpartneri, edasisi plaane ootama.
Värske info kohaselt on Arianespacel plaanis aasta algusest edasi lükatud missiooni raames vahetada Vega-C oma eelkäija, väiksema ning esmakordselt 2012. aastal startinud Vega vastu. Vega pardale suundub ka ESTCube-2 ning ettevõtte plaan on startida sel suvel. Meie missiooni plaanitud kõrgus on jäänud samaks ehk 564 kilomeetri peale maapinnast. Varaseimaks stardiajaks on määratud 1. juuli 2023, ent ESTCube-2 satelliit peab valmis olema 7-8 nädalat enne seda, et sõita Tšehhi Brnosse ning viia läbi viimased tehnilised sammud. Loodame lähinädalatel saada nendele kuupäevadele kinnitust.
Rakett Vega startimas 2018. aastal Kourous. Allikas: NasaSpaceFlight
ESTCube-2 insenerid töötavad nüüd peamiselt tarkvaraga. Autor: Laila Kaasik
Kuigi viimased kuud on möödunud teadmatuse ning ootamise tähe all, ei ole me käed rüpes istunud, vastupidi. Meie insenerid on tegelenud missiooni juhtimise tarkvara arendamisega, uuendades satelliidi orbiidil töötamiseks vajalike pardasüsteemide tarkvara ning testides ja arendades nende töökindlust. Lisaks satelliidi sisemusse peidetud elektroonikasüsteemidele oleme arendanud ka erinevaid mooduleid, mis kuvaksid graafiliselt ning vaatajasõbralikult erinevaid missioonile olulisi andmeid. Kuna projekti edenedes kasvab ka meie inseneride koodikuhi, siis oleme loonud vahendeid, et tööprotsessi automatiseerimise kaudu hõlpsamaks muuta ning arendajate peavalu vähendada.
Lisaks tehnilisele tööle satelliidiga oleme osa võtnud mitmetest üritustest, et ESTCube-2 missiooni kohta infot jagada ning järgmist põlvkonda inspireerida. Kui soovid end meie tegemistega kursis hoida, siis jälgi meid kindlasti sotsiaalmeedias! Seal jagame reaalajas infot toimuvatest üritustest ning satelliidi käekäigust.