Uus satelliidi üleandmise tähtaeg ja raketi stardiaken
Kosmosevaldkonnas on tavapärane nähtus, et raketistardid lükatakse mitu korda edasi. Olime sellele hiljuti tunnistajaks ka NASA Artemis I stardi juures. Suve jooksul edasi lükatud Arianespace’i Vega-C raketi start on mõjutanud ka ESTCube-2 orbiidile minekut. Viimase teadaoleva info kohaselt toimub satelliidi üleandmine raketifirmale Arianespace novembri keskel ja raketi stardiaken avatakse 20. jaanuaril. Antud ajapikendus, poolteist kuud, võimaldab programmeerijatel ja inseneridel satelliidi tarkvara kaugemale arendada. Tarkvaras esiletulevaid vigu saab laboris kohe lennumudelilt kõrvaldada ja selleks ei pea ootama, et satelliit jõuaks orbiidil sobivale kohale, et talle maajaamast infot saata. Tänu sellele suureneb ka lennu õnnestumise võimalus.
Tartu observatooriumi puhasruumis toimub satelliidi lennumudeli kokkupanek ja päikesepaneelide kinnitamine satelliidi tiibade külge.
ESTCube insenerid töötavad Tartu observatooriumis. Foto: Laila Kaasik
ESTCube meeskonnaliikmed panevad kokku satelliidi insenerimudelit. Foto: Laila Kaasik
Lisaks laeti satelliiti butaankütusega, mis on vajalik, et kasutada külma gaasi tõukureid orbitaalmanöövrite sooritamiseks. Külma gaasi tõukejõu süsteemi kasutatakse nii satelliidi asendi kontrollimiseks, reaktsioonirataste desaturatsiooni* tagamiseks kui ka satelliidi pööramiseks plasmapiduri katse läbiviimisel. 2. septembril toodi tiimile ka kiip, mille peal on Yolo Grupi poolt orbiidile saadetav bitcoin.
Septembri teises pooles viiakse satelliit Stoneridge’i laborisse, kus ESTCube-2 testitakse karmide stardivibratsioonide vastu. Täpsemalt läbib satelliit kvaasistaatilise koormuskatse, siinusvibratsioon-katse ja juhusliku lairiba vibratsiooni katse. Tegu on erinevat tüüpi vibratsioonidega, millele peab ESTCube-2 oma teekonnal kosmoses vastu pidama.
*Reaktsioonirataste desaturatsioon on vajalik juhul, kui ESTCube-2 peaks orbiidil nii kiiresti pöörlema, et hoorattad ei suuda seda pöörlemist kompenseerida. Sellises olukorras pöörlemiskiiruse vähendamiseks heidavad külma gaasi tõukurid gaasi välja pöörlemisele vastupidises suunas. Antud protsessi nimetataksegi desaturatsiooniks.