ESTCube meeskond

Lennumudeliga alustamine on juba käeulatuses

Viimase kahe kuuga on ESTCube-i tiim satelliidi valmimisele päris lähedale jõudnud. Lennumudeli kokkupanemiseks on praktiliselt kõik vajalikud osad valmis. Hetkel on veel tootmises viimased šassii osad. Et mitte segadust tekitada, siis ESTCube’i tiim on satelliidist valmistanud 2 mudelit - insenerimudeli ja lennumudeli. Insenerimudelil sooritatakse kõik vajaminevad katsed ning see töö on Tartu observatooriumis käinud juba peaaegu terve suve.

ESTCube-2 kõhu all paiknevad kaks maavaatluskaamerat. Illustratsioon: Frost FX, ESTCube meeskond

Enne lennumudeli lõplikku kokkupanemist hoiustatakse valmis lennumudeli osad Tartu Observatooriumi puhasruumis.

Lennumudel on tehniliselt samasugune nagu insenerimudel, kuid selle peal enam katseid ei tehta ja see saadetakse orbiidile. Valmis on saanud ka kõik lennumudeli antennid ning põhjalikult on testitud kõik akud, päikesepatareid ja elektrivooluahelad, et tagada nende stabiilne ja missiooni ajaks piisav energiatootmine. Kuna ESTCube-2 missioon on planeeritud 2 aasta peale, siis suur hulk energiat missiooni ajal saadakse päikesepaneelide abil. ESTCube-1 õpetas meile, et satelliidi kasulik eluiga kosmoses võib olla planeeritust ka pikem, seega on hea, kui päikesepaneelid suudavad vajaliku energiatarbe ka sellisel juhul tagada.

Käimas on ka maavaatluskaamerate integratsioon ning koostöös Maa kaugseire teadlastega Tartu observatooriumis on paika pandud maavaatluse teadusliku missiooni ülevaade ja eesmärgid. Maavaatluskaamerate eripäradest ja missioonist on võimalik lähemalt lugeda kaameraid kirjeldavast postitusest meie kodulehel.

 

Käivad viimased tegevused satelliidi erinevate sensorite ja täiturite kalibreerimiseks eelseisvaks kosmoselennuks. Satelliidi asendi määramise ja kontrollimise jaoks vajalikud elektromagnetilised väändeseadmed on ette valmistatud nii satelliidi inseneri- kui lennumudeli jaoks. Seadmed on valmistatud spetsiaalsest kosmosekindlast iseühenduvast vasktraadist.

Valmistutakse kogu satelliidi vibratsioonitestiks Stoneridge’i keskuses. 


ESTCube-2 tarkvara arendatakse Tartu observatooriumis. Foto: Laila Kaasik