18.10.2022

Esimesed lennuvalmiduse testid

Satelliidi testide läbiviimine Stoneridge Electronics laboris. Foto: Cathy Toomast

September oli ESTCube-2 jaoks oluline kuu, lennumudeli integreerimine sai täielikult valmis ja satelliit läbis Stoneridge’i laboris oma esimesed lennuvalmiduse testid. Meie inseneride meeskond, eesotsas juhtiva süsteemiinseneriga on ööpäevaringselt Tartu observatooriumis selle nimel tööd teinud. 

Kõige keerulisemad testid olid siinus- ja juhuslikud vibratsioonkatsed, mis on peamiseks põhjuseks, miks satelliidid kvalifikatsiooni läbimisel edukad pole. Testide käigus raputatakse satelliiti tugevalt erinevatel ettemääratud sagedustel, jäljendades raketimootorite põhjustatud vibratsioone.

Testimine läks sujuvamalt kui ühelgi teisel Eesti satelliidil varem. Kõik alamsüsteemid läbisid edukalt nõutud testid ja tõelisi rikkeid ei tuvastatud.

Edasi saab meie meeskond hakata nüüd keskenduma tarkvaraarendusele, et olulisemad operatsioonisüsteemi ja alamsüsteemi värskendused saaks läbi viidud ja põhjalikult testitud enne satelliidi üleandmist raketifirmale novembri keskel.

Tartu observatooriumis on ootamas mitmed mehaanika ja keskkonnakatsed, mille satelliit siiski veel enne lõplikku lennuvalmiduse ülevaatust läbima peab. Üheks põhitestiks kosmosekeskkonnas hakkama saamiseks on termovaakumi katse. Selle läbiviimiseks asetatakse satelliit vaakumisse ja varieeritakse külma ja kuuma temperatuuri mitme päeva jooksul. Ükski jäänud katsetest ei ole aga süsteemi jaoks nii kriitiline  kui vibratsioonitestid.

Veel üks suur samm satelliidi jaoks on asendianduri kalibreerimine ja algoritmi testimine, mis vastutavad ESTCube-2 positsioneerimise eest orbiidil. Neid on vaja maavaatluse andmete kogumiseks, akude laadimiseks ja tõhusamalt maapealsete jaamadega suhtlemiseks. Väga täpne satelliidi suuna kontrollimine on vajalik ka meie ühe olulisema eksperimendi, plasmapiduri katseks, mis viiakse läbi kahe aasta pärast, satelliidi missiooni lõpus.

Satelliidi integreeritud lennumudel. Foto: Cathy Toomast