19.04.2022

ESTCube-2 satelliidi start lükkub edasi

ESTCube-2 satelliit on küll peaaegu valmis, kuid esialgu välja kuulutatud üleandmine raketifirmale Arianespace lükkub edasi 14. juunist sügise algusesse. Üleandmise edasilükkamise põhjuseks on peamise lasti, plasmapiduri mooduli, pikenenud tootmisaeg, mis lükkab edasi esimese stardiakna võimaluse. Uus stardiaken on detsember 2022 kuni veebruar 2023, kuid ESTCube-2 loodetakse siiski 2022. aasta lõpus kosmosesse saata. 

Plasmapidur, mille katsetamine on ESTCube-2 peamine eesmärk, aitaks tulevikus satelliite ohutult orbiidilt alla tuua ning seeläbi vähendada kosmoseprügi. “Vajalik tehnoloogia pannakse kokku Soome Meteoroloogia Instituudis (FMI). FMI-l oli arenduses plasmapiduri uus versioon, kus leppisime kokku, et võtame mõned kuud aega, et see lõplikult viimistleda,” põhjendab ESTCube-2 projektijuht Hans Teras hilisema stardiakna valimist. “Kiirustamise asemel on mõistlik kõik satelliidi komponendid ära oodata ja turvaliselt kokku panna. Arianespace pakkus meie satelliidile kohta järgmisel missioonil VV23 ning see sobis meile väga hästi”.

Üleandmise edasilükkamisel on ka positiivne külg ESTCube’i inseneridele, kellel on nüüd rohkem aega, et satelliidi riistvara kosmose- ja starditingimuste suhtes testida. Satelliidi tarkvara on veel viimane osa, mille arendamisega aktiivselt vaeva nähakse. Kui meeskond saab kätte viimase osa riistvara - plasmapiduri katsemooduli - saab satelliidi testid lõpuni viia.
 

Arianespace rakett Vega. Allikas: Euroopa Kosmoseagentuur